nivo slider image

Gościmy grupę węgierską

7 lipca, 2019

 

W dniach 22 – 28 czerwca 2019 r. gościliśmy w naszej Gminie 25 dzieci wraz z nauczycielkami z partnerskiego miasta Sásd na Węgrzech. Goście byli zakwaterowani w Dworku w Mogilanach, gdzie jedli wspaniałe posiłki, gotowane przez ekipę pana Jacka Leśniaka.

Pierwszą atrakcją, na jaką zaprosiliśmy naszych gości, był rejs po Wiśle Statkiem „Legenda”. Podczas godzinnego rejsu większość dzieci po raz pierwszy podziwiała piękny widok na Wzgórze Wawelskie wraz z Zamkiem, Klasztor Sióstr Norbertanek na Salwatorze, Kopiec Kościuszki, Muzeum Kultury i Sztuki Japońskiej Mangha. Zawitaliśmy także na Kazimierz z pięknym widokiem na Klasztor Ojców Paulinów na Skałce, zawracając zaraz za Kładką Bernatka. Popołudnie spędziliśmy w ZOO. Dzieci podekscytowane od razu pobiegły w kierunku klatki tygrysiej, gdzie kilka miesięcy temu na świecie pojawił się maluch! Nie jedyny zresztą w krakowskim ogrodzie zoologicznym – para wielbłądów również może poszczycić się potomkiem. Kolorowe ptaki egzotyczne, śmieszne małpki czy rozkoszne pingwiny – czas bardzo szybko nam minął. Na koniec lody i szybki powrót do Mogilan, gdzie po obiedzie Węgrzy spotkali się z polskimi dziećmi, biorącymi udział w wymianie. Zacieniony, dający wytchnienie w ten upalny dzień park mogilański sprzyjał nawiązywaniu przyjaźni. Wieczór, zakończony grillem, upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze.

Poniedziałek zaczęliśmy od spaceru Plantami. Dzieci usłyszały pokrótce historię Uniwersytetu Jagiellońskiego i udziału Królowej Jadwigi, z pochodzenia Węgierki, w jego odnowie. Krótki rzut oka na Bramę Floriańską, Barbakan i Teatr im. Juliusza Słowackiego i już byliśmy w interaktywnym centrum History Land. Za pomocą makiet i budynków zbudowanych z wielu tysięcy klocków Lego Węgrzy poznali najważniejsze wydarzenia z historii Polski, takie jak: Bitwa pod Grunwaldem, obrona Westerplatte, bitwa pod Monte Cassino. Podziwiali ważne dla nas obiekty, m.in. osadę w Biskupinie, krakowskie Sukiennice czy Kościół Mariacki. W drodze powrotnej do Mogilan pojechaliśmy do Centrum Jana Pawła II. Dzieci poznały życiorys wielkiego Polaka i świętego, obejrzały imponujące wnętrza Sanktuarium, podziwiały krajobraz z wieży widokowej. Nie mogło zabraknąć zakupów w Centrum Handlowym Zakopianka. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się słodycze naszych rodzimych producentów. Godziny popołudniowe to kolejne spotkanie z polskimi dziećmi: najpierw pokaz profesjonalnie wyposażonych wozów strażackich z OSP Mogilany, a potem mecz piłki nożnej Węgrzy kontra Polacy na boisku LKS Mogilany.

We wtorek dzieci mogły bliżej poznać historię i architekturę Krakowa. Dzieci wraz z nauczycielkami zwiedziły Wzgórze Wawelskie: Katedrę z Kryptą i Dzwonem Zygmunta, dziedziniec zamku oraz komnaty królewskie. Byli także gośćmi w Smoczej Jamie. Po południu dzieci miały okazję poznać stroje i zwyczaje ludowe w mogilańskim GOKu. Wieczorem odwiedził ich Wójt Gminy Mogilany, pan Piotr Piotrowski wraz z przedstawicielami Rady Gminy. Opowiedział historię współpracy między Mogilanami a węgierskim Sásd, w której sam od początku brał udział i którą chętnie wspiera.

Piątego dnia dzieci wyruszyły Szlakiem Orlich Gniazd. W Ojcowskim Parku Narodowym przeszły Doliną Prądnika oraz zobaczyły Zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa. Kolejne godziny dzieci spędziły na … lepieniu i gotowaniu pierogów, które potem ze smakiem zjadły! To był długi dzień, które dzieci skończyły na swobodnych zabawach w parku mogilańskim.

W czwartek mogliśmy odetchnąć nieco chłodniejszym powietrzem w Kopalni Soli w Bochni. Dzięki interaktywnej trasie turystycznej dzieci poznały historię kopalni, którą jak mówi legenda Polacy zawdzięczają węgierskiej królewnie,  Świętej Kindze. Polscy królowie i genueńscy kupcy przemówili do nas jak żywi, tę lekcję historii dzieci zapamiętają na długo! Ostatnie chwile podczas pobytu w Mogilanach nasi węgierscy przyjaciele spędzili na zajęciach z robotyki, z zapałem wykonując interaktywną kulę armatnią i fokę.

W piątek rano, po jak zwykle obfitym i pysznym śniadaniu, Węgrzy serdecznie się z nami pożegnali, podziękowali za gościnę i wyruszyli w drogę powrotną. Nie mogli oczywiście pominąć Zakopanego, gdzie skosztowali oscypków. Po kilkunastu godzinach podróży szczęśliwie dotarli do domu. Bardzo cieszymy się z tego tygodniowego spotkania. Mamy nadzieję, że zawarte teraz przyjaźnie na długo zostaną w naszej pamięci!

 

 

Obszerny materiał zdjęciowy w zakładce Galeria – zdjęcia i filmy

Opracowała

Renata Sagan

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach
Konary, ul. Szkolna 13, 32-031 Mogilany, tel.: 12 270 41 42, e-mail: spkonary@poczta.onet.pl
Copyright by www.spkonary.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content