nivo slider image nivo slider image

Aktualności

GMINNE ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ

——————————————————————————————

KONCERT SZKOŁY MUZYCZNEJ ZE ŚWIĄTNIK GÓRNYCH

————————————————————————————

MARSZ GODNOŚCI

Bardzo miło nam poinformować, że w dniu 14 maja 2018 nasi uczniowie wzięli aktywny udział w Marszu Godności w Świątnikach, wspierając swoją obecnością podopiecznych Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej z naszej miejscowości.

—————————————————————————————————————–

OBÓZ JĘZYKOWY

Euroweek 2018 <- kliknij, aby zobaczyć prezentację

——————————————————————————————————————

WARSZTATY PRZYRODNICZE W CZASŁAWIU

Uczniowie z klasy I i II w czwartek 5 kwietnia 2018 r. wzięli udział w warsztatach przyrodniczych, organizowanych przez ośrodek „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu. Swoją przygodę rozpoczęliśmy w lesie. Dzieci pod okiem przyrodnika szukały tropów i śladów zwierząt, słuchały przyrodniczych ciekawostek, „rozmawiały” z leśnymi ptakami. Pracując w grupach tworzyły kompozycje artystyczne z materiałów leśnych. Poznawały także tajniki orientacji w terenie. Po obiedzie, na „Zaczarowanym Wzgórzu”, karmiły zwierzęta w mini- zoo i jeździły konno. Był też konkurs w dojeniu mleka. Ponieważ pogoda sprzyjała nie zabrakło gier i zabaw integracyjnych na terenie ośrodka i leżącego nieopodal wąwozu. Całodzienne zajęcia przekonały wszystkich, że podglądanie i obcowanie z przyrodą może być bardzo pasjonujące i przyjemne. Z pewnością uczestnicy wycieczki na długo zapamiętają zdobyte w jej trakcie wiadomości.

Marta Pierzchała

Warsztaty przyrodnicze w Czasławiu <- kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

————————————————————————————————–

POWITANIE WIOSNY

Gdy nadchodzi wiosna na łąkach rozkwitają kwiaty, a w dzieciach talenty. Uczniowie z klas I-III powitali wiosnę podczas Wiosennego Festiwalu Artystycznego. Prezentowali wiersze, piosenki, utwory instrumentalne. Były także popisy stand-uperów. A wszystko to w radosnej, wiosennej atmosferze.

Wiosenny Przegląd Artystyczny <- kliknij, aby wyświetlić zdjęcia

Marta Pierzchała

———————————————————————————————————

Tradycyjne kolędowanie w Konarach

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Konar, którzy z wielką życzliwością przyjęli grupy kolędnicze uczniów ze szkoły!

Uczniowie i Nauczyciele

————————————————————————————————————-

W styczniu mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w spektaklu jasełkowym przygotowanym przez podopiecznych i pracowników Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przedstawienia, gry aktorskiej i głębokiego, skłaniającego do refleksji przedstawienia betlejemskiej historii sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Nasi uczniowie, ci najmłodsi i ci starsi, po spektaklu mieli okazję spróbować wspaniałych wypieków, którymi zostaliśmy poczęstowani. Przyjrzeliśmy się też pracowniom, w których doskonalą swoje umiejętności podopieczni Fundacji. Z dużą ciekawością podpatrywaliśmy wytwory plastyczne; na pewno niektóre pomysły wykorzystamy w naszej szkole- przecież naśladownictwo jest najwyższą formą uznania 🙂

Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że prędką pojawi się następna okazja, by spotkać się z naszymi Sąsiadami.

Uczniowie i nauczyciele SP Konary

————————————————————————————————————–

W czwartek 21 grudnia 2017r. przedszkole i szkołę podstawową odwiedził podróżnik z grupy

Trzask.pl, Samuel Kempski, który przybliżył nam odległy region Amazonii. Pełna ekspresji i

dynamizmu opowieść przeniosła nas wszystkich do krainy Indian, najdłuższej rzeki świata,

lasów deszczowych, kauczuku, piranii, jadowitych mrówek i kajmanów.

Urszula Kulpińska

———————————————————————————————————–

 W dniu 29.11.2017 klasa 7 udała się na wycieczkę w ramach projektu edukacyjnego „To się w ścieku nie mieści!” w Wodociągach Krakowskich.

To się w ścieku nie mieści! <- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

————————————————————————————————————

Nowoczesność i historia.

Czy możliwe jest połączenie spalania śmieci z ekologią? Okazuje się, że tak. Przekonali się o tym uczniowie z klasy I, IIIa i IIIb. 14 listopada 2017 r. odwiedzili krakowską Ekospalarnię. Jest to pierwszy polski zakład termicznego przekształcania odpadów z tzw. zielonymi certyfikatami. Codziennie do Ekospalarni przyjeżdża ok. 100 śmieciarek, które przywożą odpady komunalne. Energia uzyskana ze spalania odpadów jest uznawana w znacznej części za energię odnawialną, czyli tak zwaną zieloną energię. Wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej oraz do ogrzewania wody w sieci miejskiej. Odpady przywożone do Ekospalarni redukowane są w ok. 70 procentach. A więc nie dość, że produkowana jest z nich energia cieplna i elektryczna, to o tyle procent mniej śmieci trafia na wysypiska. Nasi uczniowie przeszli ścieżką edukacyjną z pracownikami Ekospalarni i poznali zasady funkcjonowania tego supernowoczesnego zakładu przemysłowego.
 
Zaraz potem uczestnicy wycieczki cofnęli się o kilka wieków. Umożliwiła im to wizyta w Historylandzie. Dzięki makietom zbudowanym z klocków LEGO i  interaktywnym rozwiązaniom stali się częścią przeżywanej historii i mogli poczuć emocje, które przeżywali ludzie wiele lat temu. Wzięli udział w bitwie pod Grunwaldem, walczyli pod Oliwą, na Westerplatte i Monte Cassino. Chętni mogli odbyć wirtualny lot nad Jasną Górą i spojrzeć na klasztor z lotu ptaka. Na koniec mieli okazję wykonać własne konstrukcje w pełnej klocków Sali Zabaw.
Marta Pierzchała

Ekospalarnia i historyland <- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

—————————————————————————————————————————-

I miejsce w konkursie Śladami Niepodległości!

Już od wielu lat  III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne w Krakowie stara się zachęcić uczniów, nauczycieli województwa małopolskiego do kultywowania tradycji patriotycznych poprzez nowoczesne formy. Organizatorzy popularyzują wiedzę o odzyskaniu niepodległości poprzez organizację miejskiej gry terenowej – konkursu Śladami Niepodległości. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach: bezbłędne wykonanie zadań w trakcie trzygodzinnej gry, prezentacja grupy, reportaż, test końcowy. Z radością chcemy zakomunikować, że w tym roku zdobyliśmy I miejsce za najlepszą prezentację grupy. W konkursie brały udział klasy V i VI. Nasi zwycięzcy zdobyli maksymalną ilość punktów, tym samym zdeklasowali pozostałych uczestników /w grze brało udział ok. 1200 uczniów/. W nagrodę zdobywcy wyjadą na dwie wycieczki: do zamku w Bobolicach oraz do Centrum Wspinaczkowego „Forteca”. Gratulujemy i dziękujemy naszym Wyjątkowym Uczniom!

Anita Malec

Gra terenowa „Śladami Niepodległości” <- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

——————————————————————————————————————————

Z wizytą we wsi Zalipie

W dniu 08.11.2017r. uczniowie z  klas I i II uczestniczyli w wycieczce do Zalipia. 

Wieś Zalipie jest niepowtarzalna w swoim rodzaju. Mówi się o niej, że to wieś, w której chaty zakwitają. Od kilku pokoleń pielęgnuje się tam i rozwija zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Sto lat temu kobiety malowały wapnem na zakopconych ścianach plamy, zwane „packami”, potem wzory zaczęły układać w motywy kwiatowe. Umieszczały je wokół pieca, pod obrazami, oknami, aż zaczęły pokrywać całe ściany, powały, piece, a nawet sprzęty. Z czasem wyszły z malarstwem na zewnątrz, wykorzystując zewnętrzne ściany domów i budynków gospodarczych. Propagatorką tej sztuki ludowej była wybitna malarka Felicja Curyło (1904-1974). Dzieci miały okazję spotkać się i porozmawiać z wnuczką malarki oraz obejrzeć jej dom i obejście. Zwiedziły także kościół parafialny. Całe jego wnętrze pokryte jest pięknymi motywami kwiatowymi. Kwiaty znajdują się także na szatach liturgicznych, obrusach, serwetach.

W Domu Malarek uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Najpierw zgłębiali techniki i motywy zdobnicze, potem każdy wykonał własnoręcznie bombkę choinkową. Oczywiście wykorzystując techniki malarek z Zalipia.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia podczas wędrówek po Polsce tej malowanej wsi.
Marta Pierzchała

Zalipie<- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

————————————————————————————————–

PRZYGODOWO-ODBLASKOWA NOC CZYTELNIKA

Noc Czytelnika urządzamy dwukrotnie w ciągu roku szkolnego. Warunkiem uczestnictwa w niej jest przeczytanie książki tematycznie związanej z aktualną Nocą Czytelnika. Do tej pory można było brać udział w baśniowej, legendarnej, detektywistycznej, zagadkowej, odblaskowej. Podczas tej imprezy, promującej czytelnictwo, zawsze ważna jest współpraca między uczniami i Filią Biblioteki Publicznej w Konarach. Dlatego to jedyna noc, kiedy biblioteka publiczna czynna jest do późnych godzin wieczornych. W październiku odbyła się przygodowo-odblaskowa noc. Chociaż panowała iście jesienna aura, wszyscy uczestnicy brali udział w podchodach wokół szkoły. Zebrane zadania  rozwiązywali w klasach. A trzeba było rozszyfrować odblaskową zagadkę matematyczną, opracować przygodowy układ taneczny, napisać odblaskowe opowiadanie w języku angielskim, ułożyć „żywe” znaki drogowe z uczestników grup oraz wymyślić przygodową krzyżówkę. Oczywiście nie mogło zabraknąć wykwintnej kolacji spożytej w restauracji Blask przygód. Tuż przed ciszą nocną wszyscy układali książkę o przygodzie i odblaskach. Chociaż nie było takiego wymogu, każda z napisanych książek  zawierała ilustracje i ważny morał. Potem każdy mógł już zasnąć z książką w ręku, w szkole w Konarach, wypełnionej wytrwałymi czytelnikami.

Przygodowa Noc Czytelnika <-kliknij, aby zobaczyć galerię

————————————————————————————————-

Z przyjemnością informujemy, że w naszej Szkole od 2010 na zajęciach z Gimnastyki korekcyjnej Pan Janusz Janik pracuje wykorzystując elementy metody Hoppe SOS 3D. Przygotowując się swojej pracy Pan Janusz wielokrotnie uczestniczył w zajęciach Pani Janiny Pelczar promotora tej metody.

Metoda Hoppe SOS 3D jest to polska innowacyjna metoda korekcji wad postawy i rehabilitacji ruchowej. Prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk opisał ją słowami: „Ta metoda kinezyterapeutyczna łączy w sobie idealny feedback z izometrią, a do tego jej ćwiczenia mają cechy mobilizacji czynnych. Dzieje się tak dlatego że, oprzyrządowanie jakie wykorzystuje się w metodzie pozwala na równoczesne oddziaływanie na wszystkie trzy płaszczyzny ciała równocześnie, co prowadzi do przywrócenia symetrii i prawidłowych osi ciała.” W tym roku ukazała się kompleksowa publikacja dotycząca pracy tą metodą.

Anna Stopa

Dyrektor Szkoły 

 

—————————————————————————————————————————

WYCIECZKA ŚLADAMI HISTORII, WIZYTA W SIEDZIBIE RADIA

W dniu 25 października 2017 roku, który zwany jest również „ Rokiem Kościuszki” Uczniowie klas IV, VI i VII odwiedzili dwa z czterech znajdujących się na terenie Krakowa kopców. Kopiec Kościuszki, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy, gdzie zwiedzili wystawę poświęconą temu wybitnemu Polakowi. Odwiedzili również Kopiec Kraka- legendarnego założyciela miasta Krakowa, skąd mieli okazję oglądać przepiękną panoramę Krakowa.

Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji, za jedną z najciekawszych uznać należy zwiedzanie radia RMF FM. Uczniowie mieli niecodzienną okazję poznać pracę radiowców „ Od środka”. Dzięki uprzejmości Dyrektora Działu Projektów Specjalnych Grupy RMF Pana Krzysztofa Nepelskiego, który niestrudzenie i z wielką pasją opowiadał i odpowiadał na pytania dzieci. Uczniowie dowiedzieli się jak powstają: Radio, Muzyka i Fakty, i  jaki sztab ludzi nad tym pracuje. W  zorganizowanym w trakcie zwiedzania quizie uczniowie wygrali drobne upominki, a większość z nich opuściła radio z „wypiekami na twarzach”.

Anita Arendarczyk

 Kopiec Kościuszki, wizyta w siedzibie radia <- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

————————————————————————————————————–

ODBLASKOWY DZIEŃ EDUKACJI

Czternastego października obchodziliśmy Odblaskowy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Po oficjalnych obchodach, wszyscy uczestniczyliśmy w ślubowaniu klas pierwszych. Nasi wyjątkowi pierwszoklasiści zademonstrowali w jaki sposób kształcą wszystkie inteligencje: matematyczną, językową, ruchową, muzyczną, wizualno-przestrzenną, przyrodniczą, interpesonalną i intrapersonalną. Wzorowo odpowiadali także na trudne pytania zadawane przez siódmoklasistów. Następnie braliśmy udział w konkursie o bezpieczeństwie. Potem w klasach przygotowywaliśmy odblaskowy pokaz mody oraz wykonywaliśmy odblaskowy plakat. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Anita Malec

Odblaskowy Dzień Edukacji <- kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć

Ślubowanie <- kliknij, aby zobaczyć prezentację

 

Kalendarz
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Sie    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Najnowsze zdjęcia
IMG_20190228_102850 IMG_20190228_101944 IMG_20190228_101728 IMG_20190228_101310
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach
Konary, ul. Szkolna 13, 32-031 Mogilany, tel.: 12 270 41 42, e-mail: spkonary@poczta.onet.pl
Copyright by www.spkonary.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.