nivo slider image

16 października, 2022

W jeden dzień dookoła świata…

Taką podróż odbyli uczniowie klas I, II i III 10 października 2022r. podczas pobytu w Centrum Edukacji Globalnej „Wioski Świata” w Krakowie. Podzieleni na dwie grupy odwiedzili atrakcyjne miejsca przedstawione w Centrum.

Na początek przywitała nas Ameryka Południowa. Minęliśmy lamę i wspięliśmy się po kamienistym zboczu do peruwiańskiej chaty. Obejrzeliśmy instrumenty muzyczne, stroje do tańców i maski używane podczas słynnego karnawału. Na terenie Afryki, odkryliśmy ghańską wioskę. Domki tam są okrągłe, ponieważ mieszkańcy wierzą, że w kątach czają się złe duchy. Poznaliśmy afrykańskich wojowników i dotknęliśmy słonia. Kolejnym przystankiem była Australia. Papuaski dom to bambusowa chatka na palach, idealnie nadaje się na odpoczynek w gorącym klimacie Australii. Wiszący most na wzgórzu poprowadził nas do Azji, do Mongolii. Przywitał nas tam jak, a co odważniejsi mogli go wydoić… Weszliśmy do mongolskiego domu zwanego jurtą, uważając aby nie nadepnąć na jej próg, gdyż to zniewaga dla właścicieli domu. Z Mongolii przewędrowaliśmy do Arktyki i igloo!  Ważnym elementem igloo jest łapacz chłodu czyli długi, niski korytarz. Prowadzi on do jedynego wspólnego dla całej rodziny pomieszczenia. Na koniec dotarliśmy do Ameryki Północnej, a tam czekała na nas indiańska wioska i piękne tipi. Po zwiedzaniu przyszedł czas na warsztaty. Jedna z grup dokładniej poznała zwyczaje, obrzędy i codzienne zajęcia Indian Ameryki Północnej. Dwa indiańskie plemiona rywalizowały ze sobą przystrojone w barwy plemienne. Druga grupa polowała i bawiła się w afrykańskiej wiosce.

Po zakończeniu zajęć w „Wioskach Świata” wybraliśmy się na jesienny spacer do Parku Dębnickiego. Był tu czas na odpoczynek i na zabawy ruchowe. Każdy mógł znaleźć dla siebie atrakcyjne miejsce i wybrać formę zabawy. Największym zainteresowaniem cieszyły się wieża wspinaczkowa, labirynt i ogromna piaskownica. Pogoda również sprzyjała naszym jesiennym zabawom.

Marta Pierzchała

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach
Konary, ul. Szkolna 13, 32-031 Mogilany, tel.: 12 270 41 42, e-mail: spkonary@poczta.onet.pl
Copyright by www.spkonary.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content